TULON EC 250

Açıklama

 Aktif Madde; 250 gr/lt Triadimenol
Formulasyon; EC (Emülsiyon konsantre)


Özellikler: Sistemik özellikte koruyucu,tedavi edici ve yok edici etkili bir fungisittir.

KULLANILDIĞI BİTKİLER VE KONTROL ETTİĞİ HASTALIKLAR

 Bitki Adı Hastalık AdıKullanma DozuSon Uygulama ile Hasat Arasındaki Süre
 Hububat Külleme (Erysiphe spp.)50 ml/da35 gün
 Bağ* Külleme (Uncinula necator)10 ml/100 lt su7 gün
 Hıyar Külleme (Erysiphe cichoracearum,  Sphaerotheca fuliginea)20 ml/100 lt su7 gün
 Hıyar (Sera) Külleme (Erysiphe cichoracearum)20 ml/100 lt su7 gün
Domates(Sera)Külleme(Leveillula taurica)40 ml/100 lt su3 gün
 Patlıcan  (Sera) Külleme (Leveillula taurica)40 ml/100 l su 3 gün
 Biber  (Sera) Külleme (Leveillula taurica)40 ml/100 l su 3 gün

Tüketim amaçlı bağ yaprağı hasadı yapılacak bağ alanlarında kullanılamaz.

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜNÜN HAZIRLANMASI:

Gerekli miktardaki bitki koruma ürünü az bir suyla ayrı bir kapta önce bulamaç haline getirilir. Yarısına kadar su doldurulmuş ve karıştırıcısı çalışmakta olan ilaçlama tankına ilave edilerek karıştırılır ve tank suyla tamamlanır. Uygulama yaparken yaprakların alt ve üst yüzeylerinin iyice ilaçlanmasına dikkat ediniz. Uygulamayı sabahleyin veya akşamüzeri havanın çok sıcak olmadığı zamanlarda yapınız.

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜNÜN KULLANILMASI:

Hububatta külleme: Çevrede ilk hastalık belirtileri görüldüğünde kaplama olarak birinci uygulama yapılır. Hastalığın yoğunluk veya devam etme durumuna göre 15 gün sonra ikinci uygulama yapılır.

Bağda külleme: Sürgünler 25-30 cm uzunlukta iken bağ küllemesine karşı birinci uygulama, ikinci uygulama çiçek taç yaprakları döküldüğünde (korukların saçma tanesi iriliğini aldığı dönem), üçüncü ve diğer uygulamalar 10-14 gün aralıklarla bölgenin meteorolojik ve ekolojik koşulları, hastalığın gelişme durumu göz önüne alınarak yapılır, tanelere tatlı su yürüdüğünde uygulamaya son verilir.

Hıyarda külleme: Çevrede ilk hastalık belirtileri görüldüğünde kaplama olarak birinci uygulama yapılır. Şartlar hastalık için uygun giderse 15 gün aralıklarla 2-5 kere uygulama yapılmalıdır.

Domateste (Sera) külleme: Uygulamalara ilk hastalık belirtileri görüldüğünde başlanır, hastalığın durumu göz önüne alınarak 15 gün aralıklarla devam edilir.

Patlıcanda (Sera) külleme: Uygulamalara ilk hastalık belirtileri görüldüğünde başlanır, hastalığın durumu göz önüne alınarak 12 gün aralıklarla devam edilir.

Biberde (Sera) külleme: Uygulamalara ilk hastalık belirtileri görüldüğünde başlanır. İklim şartlarına göre uygulamalara devam edilir.

DİRENÇ YÖNETİMİ:

TULON EC 250 adlı bitki koruma ürünü, etki mekanizmasına göre grup G1,3 olarak sınıflandırılan bir Fungisit’tir. Aynı etki mekanizmasına sahip bitki koruma ürünlerinin tekrarlayan uygulamaları, direnç gelişimini teşvik etmektedir. Bu nedenle, direnç gelişimini geciktirmek için TULON EC 250’nin aynı üretim sezonu içerisinde önerilen toplam uygulama sayısını aşmayınız. Uygulamanın tekrarlanması gerektiğini durumlarda ise, farklı etki mekanizmasına sahip (grup G1,3 harici) bitki koruma ürünlerinin kullanılmasına özen gösteriniz.

KARIŞABİLİRLİK DURUMU:

Triadimenol, Propineb terkipli fungisitlerle ve MCPA terkipli herbisitlerle karıştırılabilir. Uygulama için çok miktarda karışım yapmadan önce ön karışım denemelerinin yapılması tavsiye edilir.

ÇEVREYE ETKİSİ:

Balıklara zehirlidir. Havuz akarsu ve göllere bulaştırmayınız.

ANTİDOT:

Özel bir antidotu yoktur. Belirtilere göre tedavi uygulanır.

AMBALAJ ŞEKLİ: 250 ml ve 1 Lt’lik ambalajlarda.