TECOL FS 060

Açıklama

 Aktif Madde; 60 gr/lt Tebuconazole
Formulasyon; FS (Tohum ilaçlaması için akıcı konsantre)


Özellikler: Tohum ilaçlaması için akıcı konsantre formülasyonunda mantar ilacı.  

KULLANILDIĞI BİTKİLER VE KONTROL ETTİĞİ HASTALIKLAR

 Bitki Adı Hastalık AdıKullanma Dozu ve Dönemi
 Buğday Sürme (Tilleta spp.) Rastık (Ustilago nuda tritici)50 ml50 ml
 Arpa Kapalı rastık (Ustilago hordei) Açık rastık (Ustilago nuda hordei) Yaprak çizgi hastalığı (Pyrenophora  graminea)50 ml50 ml50 ml

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜNÜN HAZIRLANMASI VE UYGULAMA

100 kg tohuma uygulamak için gerekli olan 50 ml bitki koruma ürünü bir kap içerisinde 1,5 Lt su ile iyi bir şekilde karıştırılır. Bu karışım düz ve temiz bir zemin üzerine konmuş tohum üzerine yavaş yavaş akıtılarak, bir taraftan da kürekle karıştırılır. Karıştırma işlemine tüm tohumlar homojen olarak iyi bir şekilde ilaçlanıncaya kadar devam edilir. İlaçlama varili (kaskat) ile uygulama yapılacak ise; 100 kg tohum için , 50 ml bitki koruma ürünü bir kap içerisinde 1,5 litre su ile iyi bir şekilde karıştırıldıktan sonra yavaş yavaş birkaç defada uygulama variline ilave edilerek, her defasında uygulama varili çevrilerek tohumların homojen olarak iyi bir şekilde ilaçlanması sağlanır. İlaçlama tertibatı olan selektörlerde ise bir ön deneme yapılarak tohumun ideal bir şekilde ilaçlanmasını sağlayacak su miktarı bulunur. (bu miktar 100kg tohum için 500-800 ml arasında değişir.) ideal su miktarı tohumu iyi bir şekilde kaplayan fakat akmayan miktardır. Bu husus sağlandıktan sonra gerekli miktar bitki koruma ürünü, gerekli miktar su ile iyice karıştırılır. İlaçlama tertibatı deposuna konarak uygulama yapılır.

DİRENÇ YÖNETİMİ:

TECOL FS 060 adlı bitki koruma ürünü, etki mekanizmasına göre grup G1,3 olarak sınıflandırılan bir Fungisit’tir. Aynı etki mekanizmasına sahip bitki koruma ürünlerinin tekrarlayan uygulamaları, direnç gelişimini teşvik etmektedir. Bu nedenle, direnç gelişimini geciktirmek için TECOL FS 060‘ın aynı üretim sezonu içerisinde önerilen toplam uygulama sayısını aşmayınız. Uygulamanın tekrarlanması gerektiği durumlarda ise, farklı etki mekanizmasına sahip (grup G1,3 harici) bitki koruma ürünlerinin kullanılmasına özen gösteriniz.

KARIŞABİLİRLİĞİ:

jÜBİLEE 600 FS (600 g/l Imidacloprid FS) ve JUBİLEE 70 WS ( %70 Imıdacloprid WS) ile karıştırılabilir. Uygulama için büyük miktarda karışım yapmadan önce ön karışım denemelerinin yapılması tavsiye edilir.

ANTİDOT:

Özel bir antidotu yoktur. Belirtiler göre tedavi uygulanır.

AMBALAJ ŞEKLİ: 1 Lt ve 5 Lt ambalajlarda