TEZFAM

Açıklama

 Aktif Madde: 100 gr/lt Pyriproxyfen, Formulasyon: EC (Emülsiyon konsantre)


Özellikler: TEZFAM böcek gelişim düzenleyicisi bir insektisittir. Böcek regülatörü etkisini 20-30 gün korur. Larvalar ve nimflerin gelişimi engellenir ve dönem değiştirme sırasında ölürler.

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜNÜN KULLANILDIĞI BİTKİ VE ZARARLILAR:

Bitki AdıZararlı AdıKullanım Dozu ve DönemiSon Uygulama ile Hasat Arasındaki Süre
Şeftali  Dut kabuklu biti(Pseudaulacaspis pentagona)50 ml / 100 lt suLarva14 gün
PatlıcanBeyaz sinek(Bemisia tabaci)50 ml / daLarva3 gün
Biber(Sera)Beyaz sinek(Bemisia tabaci)50 ml / 100 lt suLarva3 gün
PamukBeyaz sinek(Bemisia tabaci)50 ml / daLarva28 gün
Domates (Sera)Beyaz sinek(Bemisia tabaci)50 ml / 100 lt suLarva1 gün
ZeytinZeytin Karakoşnili(Saissetia oleae)50 ml / 100 lt suLarva14 gün

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜNÜN KULLANMA ŞEKLİ:

Şeftalide dut kabuklu biti: Uygulamalar 1. ve 2. döllere karşı uygulanır. İlk larva çıkışında ve bundan 20 gün sonra olmak üzere iki uygulamalı olarak yapılır. Ancak 2. dölde bazı şeftali çeşitlerinin hasat dönemine gelmiş olması göz önünde bulundurulmalıdır.

Sebzelerde beyaz sinek: Köşegenler doğrultusunda 5 adımda bir bitkilerin alt, orta ve üst yapraklarından toplam 50 yaprakta sayım yapılır. 5 larva+pupa/yaprak olduğunda uygulamaya karar verilir.

Zeytin Karakoşnili: Uygulama zamanı aktif larva çıkışına göre belirlenir. 20-25 cm uzunluğundaki sürgünlerde yumurtaların %50’si açıldığında birinci, gerekli görülürse %90’ının açıldığı devrede ise ikinci uygulama yapılır.

Uygulamalar sabah çiğ kalktıktan sonra veya akşam serinliğinde yapılmalıdır.

DİRENÇ YÖNETİMİ:

TEZFAM adlı bitki koruma ürünü, etki mekanizmasına göre grup 7C olarak sınıflandırılan bir İnsektisit’tir. Aynı etki mekanizmasına sahip bitki koruma ürünlerinin tekrarlayan uygulamaları, direnç gelişimini teşvik etmektedir. Bu nedenle, direnç gelişimini geciktirmek için TEZFAM’nun aynı üretim sezonu içerisinde önerilen toplam uygulama sayısını aşmayınız. Uygulamanın tekrarlanması gerektiği durumlarda ise, farklı etki mekanizmasına sahip (grup 7C harici) bitki koruma ürünlerinin kullanılmasına özen gösteriniz.

KARIŞABİLİRLİK DURUMU:

Alkali özelliktekiler dışında birçok fungisit, insektisit ve yaprak gübreleriyle karıştırılabilir. Uygulama için çok miktarda karışım yapmadan önce ön karışım denemelerinin yapılması tavsiye edilir.

ÇEVREYE ETKİSİ:

Balıklara orta derece zehirlidir. Sulara bulaştırmayınız.

AMBALAJ ŞEKLİ: 250 ml, 500 ml ve 1 lt’lik ambalajlarda.