TEZCARP WG

Açıklama

 Aktif Madde: %30 Indoxacarb, Formulasyon: WG (Suda dağılabilen granül)


Özellikler:

TEZKARP WG Suda Dağılabilir Granül formulasyonda mısırda, bağda, domateste ve biberde zararlılarla mücadelede kullanılan, mide ve değme etkili bir insektisittir. Zararlı larvaların her döneminde etkili olduğu gibi bazı türlerin yumurtalarına da etkilidir.

TEZKARP WG böceklerde sinir hücrelerinde sodyum kanallarını tıkayarak etki eder ve uygulamadan çok kısa bir süre sonra zararlıların beslenme ve digger faaliyetleri durur veya çok azalır. 24 ila 60 saat içinde de zararlılar ölür.

TEZKARP WG uygulamadan sonra bitki üzerinde bitki koruma ürünü kurumasından sonra yağan yağışlardan etkilenmez, uygulamayı tekrarlamaya gerek kalmaz.

KULLANILDIĞI BİTKİ VE ZARARLILAR

Bitki AdıZararlı AdıKullanma Dozu ve DönemiSon Uygulama ile Hasat Arasındaki Süre
MısırÇizgili yaprak kurdu(Spodoptera exiqua)12,5 g/da3 gün
BağSalkım güvesi(Lobesia botrana)12,5 g/100 l su(sofralık ve şaraplık üzüm)10 gün
Biber(Sera)Pamuk yaprak kurdu(Spodoptera littoralis)17 g/100 l su (Larva)3 gün
Domates (Sera)Pamuk yaprak kurdu(Spodoptera littoralis)17 g/100 l su (Larva)3 gün

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜNÜN UYGULAMAYA HAZIRLANMASI:

Bitki koruma ürününü hazırlamadan önce ilaçlama aletinin temiz olduğundan emin olunuz. İlaçlama aletinin deposunu yarıya kadar su doldurunuz. Gerekli miktardaki ürünü küçük bir kapta su içinde iyice karıştırınız ve bu karışım ilaçlama aletinin deposuna boşaltınız. Daha sonra gerekli miktardaki suyu karıştırıcısı çalışmakta olan ilaçlama aletinin deposuna ekleyiniz. Uygulama boyunca karıştırıcıyı çalıştırmaya devam ediniz. Diğer bitki koruma ürünleriyle tank karışımı yapılacaksa aletin deposuna önce TEZKARP WG konulmalı daha sonra diğer bitki koruma ürünleri eklenmelidir.

Uygulamaya başlamadan önce bir dekar alana uygulamak için gerekli olan su miktarını tespit etmek için bir kalibrasyon yapılmalı, daha sonra yukarıda anlatıldığı gibi, uygulanacak alan için tespit edilmiş gerekli miktardaki su, gerekli miktardaki ürün ile karıştırılmalı ve bitkilerin her tarafı ıslatılacak şekilde uygulama gerçekleştirilmelidir.

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜNÜN UYGULAMA ZAMANI:

Mısırda Çizgili yaprak kurduna karşı, yapılan tarla kontrolünde bir bitkiye 2 larva düşüyorsa hemen uygulama yapılmalıdır.

Bağda Salkım güvesine karşı, uygulama zamanı tahmin uyarı sistemine göre belirlenir. Larvisit uygulaması için tuzaklarda yakalanan kelebek sayısı tepe noktasına ulaşıp düşmeye başlamalıdır. Etkili sıcaklık 1. dölde 120 gd, alaca karanlık sıcaklıkları üst üste 2 gün 15°C’nin üzerinde olmalı, bu durum ilerleyen günlerde devam etmelidir. Etkili sıcaklık toplamı 2. dölde 520 gd, 3 dölde 1047 gd’ye ulaşmalıdır. Asma fenolojisi 1. dölde çiçek tomurcuğu, 2. dölde koruk, 3. dölde tatlanma başlangıcı döneminde olmalıdır. İlk larva çıkışı görüldüğünde uygulamaya karar verilmelidir. Her döle bir uygulama yapılır.

Domateste Pamuk yaprak kurduna karşı, en iyi etki için yumurtaların açıldığı dönemde uygulama yapılması uygundur. Zararlının dönem içindeki yoğunluğuna bağlı olarak gerekirse 10-14 gün aralıklarla uygulama tekrarlanır. TEZKARP WG zararlının larvalarına etkilidir. Sezon içinde aynı yerde domateste 4’ten fazla TEZKARP WG uygulaması yapmayınız.

Biberde Pamuk yaprak kurduna karşı, en iyi etki için yumurtaların açıldığı dönemde uygulama yapılması uygundur. Zararlının dönem içindeki yoğunluğuna bağlı olarak gerekirse 10-14 gün aralıklarla uygulama tekrarlanır. TEZKARP WG zararlının larvalarına etkilidir. Sezon içinde aynı yerde biberde 4’ten fazla TEZKARP WG uygulaması yapmayınız.

DİRENÇ YÖNETİMİ:

TEZKARP WG adlı bitki koruma ürünü, etki mekanizmasına göre grup 22A olarak sınıflandırılan bir İnsektisit’tir. Aynı etki mekanizmasına sahip bitki koruma ürünlerinin tekrarlayan uygulamaları, direnç gelişimini teşvik etmektedir. Bu nedenle, direnç gelişimini geciktirmek için TEZKARP WG‘nin aynı üretim sezonu içerisinde önerilen toplam uygulama sayısını aşmayınız. Uygulamanın tekrarlanması gerektiği durumlarda ise, farklı etki mekanizmasına sahip (grup 22A harici) bitki koruma ürünlerinin kullanılmasına özen gösteriniz.

KARIŞABİLİRLİK DURUMU: 

Bilinen pek çok fungusit ve insektisitle karışabilir. Büyük miktarda karışım yapmadan önce fiziki karışabilirlik testlerinin yapılması tavsiye edilir.

ÇEVREYE ETKİSİ:

Balıklara zehirlidir.

ANTİDOT:

Bilinen bir antidotu yoktur.

AMBALAJ ŞEKLİ: 50 gr ve 100 gr’lık ambalajlarda.