TEZCARP 150 SC

Açıklama

 Aktif Madde: 150 gr/ lt Indoxacarb, Formulasyon: SC (Süspansiyon konsantre)


Özellikler:

TEZKARP 150 SC süspansiyon konsantre formülasyonunda bağ, pamuk, mısır, domates, elma ve fındıktaki zararlılarla mücadelede kullanılan, mide ve değme etkili bir insektisittir. Zararlı larvalarının her döneminde etkilidir.

TEZKARP 150 SC böceklerde sinir hücrelerinde sodyum kanallarını tıkayarak etki eder ve ilaçlamadan çok kısa bir süre sonra zararlının beslenme ve diğer faaliyetleri durur veya çok azaltır. 24 ila 60 saat içinde de zararlılar ölür.

TEZKARP 150 SC uygulamasından sonra bitki koruma ürününün bitki üzerinde kurumasından sonra yağan yağışlardan etkilenmez, uygulamayı tekrarlamaya gerek kalmaz.

KULLANILDIĞI BİTKİ VE ZARARLILAR

BİTKİZARARLI ADIKULLANMA DOZU VE DÖNEMİ     SON İLAÇLAMA     İLE HASAT        ARASINDAKİ SÜRE
*BağSalkım Güvesi(Lobesia botrana)25 ml/ 100 l. su Larva3 Gün (sofralık üzüm)10 Gün (şaraplık üzüm)
PamukYeşilkurt(Helicoverpa armigeria)45 ml/da, Larva 14 gün
Yaprak Kurdu(Spodoptera littoralis)40 ml/da, Larva
MısırMısır Koçan Kurdu(Sesamia nonagrioides)30 ml/da, Larva 3 gün
Mısır Kurdu(Ostrinia nubilalis)
Domates Yeşilkurt(Helicoverpa armigeria)40 ml/da (tarla), Larva 3 gün
Pamuk Yaprak Kurdu (Spodoptera littoralis)35 ml/100 l. su (sera), Larva
ElmaElma İç Kurdu(Cydia pomonella)35 ml/100 l. suYumurta-Larva14 gün
FındıkFındık Kurdu(Curculio nucum)45 ml/dekar Ergin14 gün

* Tüketim amaçlı bağ yaprağı hasadı yapılan bağ alanlarında kullanılmamalıdır.

UYGULAMA ZAMANI:

Bağ: Salkım Güvesi (Lobesia botrana):

Sezon içinde sofralık üzümlerde 6, şaraplık üzümlerde ise 3 uygulamaya kadar uygulama tekrarlanabilir. Uygulama traktörlerle çekilen hidrolik ilaçlama aleti veya sırt pülverizatörü ile yapılabilir. En iyi etki için uygulama zararlının yumurtalarının açıldığı dönemde yapılmalıdır. Uygulamalar tahmin ve uyarı sistemine göre yapılır. Tuzaklarda yakalanan kelebek sayısı tepe noktasına ulaşıp düşmeye başlaması, etkili sıcaklıklar toplamının birinci dölde 120 günderece, ikinci dölde 520 günderece, üçüncü dölde 1047 gündereceye ulaşması fenolojik olarak birinci dölde çiçek tomurcuğu, ikinci dölde koruk, üçüncü dölde tatlanma başlangıcı döneminde olması halinde yumurta aranır ve yumurta açılımına göre ilk larva çıkışı görüldüğünde ilaçlamaya karar verilir.

Pamuk: Yeşilkurt (Helicoverpa armigeria) ve Pamuk Yaprak Kurdu (Spodoptera littoralis): Pamukta Yeşilkurt ve Pamuk Yaprak Kurdu (Prodenya) zararlıları ile mücadelede bu zararlıların herhangi bir dölüne karşı kullanılabilir. En iyi etki için yumurtaların açıldığı dönemde yapılması uygundur, buna rağmen zararlıların tüm larva dönemlerinde etkilidir. Zararlının dönem içindeki yoğunluğuna bağlı olarak gerekirse 10-14 gün aralarla uygulama tekrarlanmalıdır. Pamukta sezon içinde aynı yerde 4’ten fazla SERVANT 150 SC uygulaması yapmayınız.

Mısır: Mısır Koçan Kurdu (Sesamia nonagrioides)ve Mısır Kurdu (Ostrinia nubilalis): Zararlının ilk yumurtalarının görülmesinden itibaren 15 gün aralarla 3 uygulama yapılır.

Domates: Yeşilkurt (Helicoverpa armigeria) ve Pamuk Yaprak Kurdu (Spodoptera littoralis): En iyi etki için yumurtaların açıldığı dönemde uygulama yapılması uygundur. Zararlının dönem içindeki yoğunluğuna bağlı olarak gerekirse 10-14 gün aralarla uygulama tekrarlanmalıdır. Sezon için aynı yerde domateste 4’ten fazla SERVANT 150 SC uygulaması yapmayınız.

Elma: Elma İç Kurdu (Cydia pomonella)TEZKARP 150 SC elma iç kurdu zararlısının hem larva hem de yumurtalarında etkilidir. Bu zararlı ile mücadelede en yüksek etki için yumurtalarının hedef alınması tavsiye edilir. Uygulama zamanının tespiti için ağacın fenolojisi ve zararlının biyolojisi (kelebek uçuşları) takip edilmeli, yayımcı kuruluşlardan da bilgi alınmalıdır. Genel olarak zararlının 1. dölüne karşı ilk uygulama, ilk ergin uçuşları başladıktan (tuzaklarda ilk ergin kelebekleri yakalandıktan) 6-7 gün sonra, ilk yumurtalar görüldüğünde yapılmalı, böylece zararlının yumurtaları öldürülerek larvaların meyve içine girmesi ve zarar yapması engellenmelidir. Bitki koruma ürününün etki süresi dikkate alınarak 10-14 gün sonra 1. döle karşı uygulama tekrarlanmalıdır. İkinci veya daha sonraki döllere karşı da zararlı uygulamayı gerektirecek yoğunlukta olduğu taktirde aynı şekilde uygulamalara devam edilmelidir.

Fındık:  Fındık Kurdu (Curculia nucum): Sezon içinde fındıklarım mercimek iriliğinde olduğu dönemde ilaçlamalar için uyarı verir vermez bir uygulama yapılır. Uygulama sırasında fındık bitkilerinin her tarafının ilaçlanmasına dikkat edilmeli, iyi bir kaplama yapılmalıdır.

DİRENÇ YÖNETİMİ:

TEZKARP 150 SC adlı bitki koruma ürünü, etki mekanizmasına göre grup 22A olarak sınıflandırılan bir İnsektisit’tir. Aynı etki mekanizmasına sahip bitki koruma ürünlerinin tekrarlayan uygulamaları, direnç gelişimini teşvik etmektedir. Bu nedenle, direnç gelişimini geciktirmek için TEZKARP 150 SC ‘nin aynı üretim sezonu içerisinde önerilen toplam uygulama sayısını aşmayınız. Uygulamanın tekrarlanması gerektiği durumlarda ise, farklı etki mekanizmasına sahip (grup 22A harici) bitki koruma ürünlerinin kullanılmasına özen gösteriniz.

KARIŞABİLİRLİK DURUMU:

Bilinen pek çok fungisit ve insektisitlerle karışabilir. Uygulama için büyük miktarda karışım yapmadan önce ön karışım denemelerinin yapılması tavsiye edilir.

AMBALAJ ŞEKLİ: 100 ml, 250 ml ve 500 ml’lik ambalajlarda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir